Zakaj pralni vložki?
Da bo odločitev za pralne vložke lažja, sem naštela nekaj njihovih prednosti pred klasičnimi vložki.
1. Ker so bolj zdravi
- Manj kemikalij
Navadni vložki so običajno izdelani iz različnih kombinacij plastike, bombaža ali umetnih vlaken. Lahko so beljeni in nekateri parfumirani. Kemikalije v njih ne vplivajo najbolje na nas uporabnice. Vmes se lahko znajde tudi rakotvorni dioksin ali pa TBT, ki je med drugim hormonski motilec.
Posledica kemikalij v vložkih so lahko tudi suha nožnica, razdraženost kože (posledično tudi uporabnice) in ponavljajoča se vnetja. Ojoj.
- Paroprepustnost
Pralne vložke vedno operemo pred prvo uporabo, pri plastičnih to ne bo šlo.
Zaradi neverjetne vpojnosti nekaterih umetnih materialov v klasičnih vložkih jih uporabnice ne zamenjajo predolgo časa. Tako si same povečajo možnost vnetij.
Plastika ni zračna, v takih vložkih nam je lahko vroče, pralni vložki pa običajno dihajo. So paroprepustni, torej neprepustni za tekočine, zrak pa lahko kroži.



Zunaj se ne vidi, kakšne vložke uporabljaš. Ti se boš pa počutila bolje.
Foto: Artem Bali
2. Ker so pralni vložki cenejši
Življenska doba pralnega vložka je do pet let, klasičnega pa do naslednje menjave. Začetni vložek v pralne vložke je višji, gre pa za izdelek, ki vam bo ob pravilni skrbi zanj služil dolgo časa.
Kot pri veliko stvareh si tudi pri vložkih lahko privoščimo ugodnejše pakete več enakih pralnih vložkov, ali smo bolj izbirčne in iščemo edinstvene vložke šivane po naročilu. Večina se nas odloči za cenejšo opcijo 🙂
3. Ker so pralni vložki naravi bolj prijazna izbira
Klasični vložki niso primerni za reciklažo. Razgradnja traja od 200 do 500 let. Povprečna ženska jih v življenju porabi med 13000 in 16000. Ogromno.
4. Ker so pralni vložki zelo lepi
Klasični vložki so običajno pakirani po komplet skupaj, v različno velike plastične zavoje belega dolgčasa. Pralne vložke izdelujejo in oblikujejo v veliko barvah in vzorčkih, tako da si lahko sama sestaviš svojo zalogo. Tri pikaste, tri z rožicami… Sama boš izbrala, kateri so najbolj tvoji.
Pri Tidy Owl podpiramo domače proizvajalce in ponujamo vložke in ščitnike perila KISS, izdelane v Sloveniji, iz slovenskega blaga. Tu pride barvna stran na hlačke, na kožo pa 100% bombaž. Po uporabi se zložijo v barvne paketke, umazani del je skrit na notranji strani.
5. Ker je skrb zanje enostavna
- Pranje
Vložek po uporabi namesto metanja v koš spnete v ličen paketek in shranite v vodoodporni torbici do prihoda domov. Tam ga sperete pod MRZLO vodo (lahko tudi pod tušem) in shranite do pranja v stroju. KISS priporoča pranje na 60% in dovoli občasno na 90.
- Načini hranjenja do pranja:
-brez hranjenja: speremo z mrzlo vodo in vržemo v stroj
-suho: po izpiranju pod mrzlo vodo posušimo in shranimo do pranja v npr. Wetbagu (nepremočljivi vreči, ki je paropropustna). Ne hranimo dlje kot tri dni.
-mokro: po izpiranju shranimo v posodi z vodo, ki jo redno menjamo s svežo
- Ne uporabljamo
Pralni vložki ne marajo mehčalcev in močnih belil.
- Sušenje
Nekatere pridne uporabnice jih sproti perejo na roke in sušijo čez noč, veliko lažje pa si je narediti dovolj veliko zalogo, da jih lahko pereš in sušiš brez stresa.
Vložki iz bambusa se najraje sušijo na zraku, lahko tudi na nižji temperaturi v sušilcu. Sonce tudi pobeli madeže, ki so morda ostali po prejšnjih pranjih.



Te skrbi, da bo preveč dela?
Foto: Pexels
Kako začeti?
Najlažje je začeti z dnevnimi ščitniki perila. Hitro boš ugotovila, da niso noben bavbav in pralne vložke začela redno uporabljati še v tistih dneh v mesecu.
P.S: Super so tudi kot dodatna zaščita ob menstrualni skodelici.